Saygılı ve kibar davranan bir kişinin toplumdaki yeri

Her insan yaratılış itibari ile birbirinden farklı özellikler taşır. Kimileri Aşırı sinirli, öfkeli, kibirli, inatçı, vurdum duymaz, kimileri ise anlayışlı, hoşgörülü, saygılı ve kibar olarak aramızda yer almaktadır.

Bu durum aslında kişinin kendi seçimi değildir. Biraz aile yapısı ve nasıl yetiştirildiğine bağlıdır. Birazda kişinin karakteri itibariyle oluşan durumdur. Çevremizde arkadaşlarımız arasında bu saydığımız özelliklerde bir çok insan bulunmaktadır.

Şu soruyu kendimize sorabiliriz. Arkadaşlarımın arasında bir tercih yapsam hangi özellikte olanı tercih ederdim. Asabi, inatçı ve öfkeli olanı mı yoksa saygılı ve kibar olanı mı. Bu sorunun cevabı tabi ki saygılı ve kibar olanıdır. Çünkü ve saygılı ve kibar insan her kesim tarından sevilen sayılan insanlardır. O kişiler kendinden önce karşındakini düşünür. Bir şeyi yaparken o kişi üzülür mü kırılır mı diye önceden düşünür. Büyüklerine karşı saygıda kusur etmez. Çevremizde bu özellikte insanlar vardır.

Onların arkasından konuşulanları hep duyarsınız hatta kıskanarak dinlersiniz. Bir kişiden bile kötü şeyler duymanız mümkün değildir. Çünkü toplum tarafından sevilen sayılan efendi kişiliğe sahip insanlardır. Burada önemli olan kişinin kendi karakterini bulup hayatına oturtmasıdır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.