Şeker hastalığı boşaltım sistemi hastalığı mıdır

Canlıların yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmek için dışarıdan aldıkları besin içerikleri,vücutta enerji üretimi ,yapım ve onarım düzenleyici olarak kullanılır.Besin içeriklerinin hücrelerde yaşamsal faaliyetlerde kullanılması (besin maddelerinin parçalanması)sonucu oluşan su,mineral tuzlar,karbondioksit gazı,amonyak,üre,ürik asit gibi zararlı ve atık maddelerin vücut dışına atılmasına boşaltım denir.Boşaltım olayını gerçekleştiren sisteme boşaltım sistemi adı verilir.

Boşaltım olayında ,hücrelerde oluşan zararlı atık maddeler ,vücuda dışarıdan alınarak kana karışan zararlı maddeler ve vücudun ihtiyacından fazla alınan yararlı maddeler dışarıya atılır.

İnsanlarda boşaltım sistemini oluşturan organlar;böbrekler,idrar borusu ,idrar torbası ve üretradır. Deri,akciğer ve kalın bağırsakta boşaltım yapan diğer organlardır.ayrıca karaciğer de boşaltıma yardımcı organdır.

Boşaltım sistemimizde bulunan organların görevini yapamayacak şekilde deforme olması veya mikrop kaparak iltihaplanmasına boşaltım sistemi hastalıkları adı verilir.
Mide ve bağırsak hastalıklarının ortaya çıkmasında şeker hastalığının (diyabet) rolü büyüktür.Şeker hastalığı sindirim sistemine zarar vererek çeşitli rahatsızlıkları tetiklemektedir.Bu da demek oluyor ki sindirimi sağlayan mide ,bağırsak,akciğer gibi organlar boşaltım sisteminde de yer aldığı için şeker hastalığı boşaltım sistemi hastalığı olarak sayılabilir.Çünkü diyabet sistemik bir hastalıktır.Vücuttaki tüm organları az yada çok etkilemektedir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.