sel baskınına karşı hangi önlemleri almalıyız

Değişen iklim koşulları ile birlikte artık günümüzde sel baskınları sıklıkla yaşanmaktadır. Peki sel baskınına karşı hangi önlemleri almalıyız? Sel felaketlerinin önüne nasıl geçebiliriz bunları araştıralım. Sel baskınları şehir merkezi yada yerleşim yerlerinin yanı sıra tarımsal faaliyetlerin yapıldığı alanların ani su baskınlarıyla dolmasıdır. Genel olarak sel baskınları aşırı yağışlar ve baraj kapaklarının açılması sonucu oluşur.

Peki sel baskınlarını nasıl önleyebiliriz?

Yapılması gereken ilk şey yerleşim yerlerini dere yataklarına uzak yerlerde kurmaktır. Eğer yerleşim yeri içerisinde dere yatakları var ise bu yatakların yaz aylarında sürekli bakımları yapılmalı, derenin akışını engelleyebilecek unsurları yok etmeliyiz. Aşırı yağışlar olsa bile dere yataklarımız derin ve temiz olursa gelen sular hiçbir yere taşmadan akıp gidebilir.

sel

sel felakatine karşı alınabilecek önlemler


Dere yatakları suların akması sonucu sudaki toprakların kalması nedeniyle sürekli dolmaktadır. Bu nedenle sel baskınlarının temel nedeni budur. İş makineleri ile sel baskınlarını önlemek için dere yatakları senede iki kez temizlenmeli ve derinleştirilmelidir.

Ayrıca dere yataklarının etrafını beton bariyerlerle yüksekliğini arttırabiliriz. Bu şekilde dere yatağının derinliği artacak ve akan suda rahatlıkla ilerleyebilecektir.

Son olarak sel baskınlarına karşı alınabilecek en güzel önlem ise doğaya müdahale etmeden yerleşim yerlerini yüksek kesimlere kurmak olmalıdır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.