Sel olmaması için alınacak önlemler nelerdir?

Bir doğal afet olan sel felaketini engellemek ve oluşumunu önlemek için neler yapmalıyız? Sel olmaması için alınacak önlemler nelerdir kısaca inceleyelim. Sel olmaması için yapılması gereken en önemli şey hava durumu tahminlerini takip ederek daha önceden yapılan uyarıları dikkate almaktır.

Sel bir doğal felaket olduğu için ona her zaman hazırlıklı olmamız gerekir ve bu nedenle evlerimizde besin ve gıdaları, değerli eşyaları ona göre barındırmamız gerekir. Oluşabilecek felaketlere karşı hazırda bulundurmamız gereken bir doğal afet çantası bizim için oldukça önemlidir.

Sel felaketinden korunmak için yerleşim yerleri oluşturulurken bu riske göre dizayn edilmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır. Sel felaketinin önlenebilmesi için dere yatağı ve nehir gibi su kaynaklarından uzak yerlere yerleşim yeri oluşturmak alınabilecek en güzel önlemlerin başında gelir.

Bu su yollarının düzenli olarak temizlenmesi ve sel felaketinin şehirlere ulaşmasını engelleyebilecek önlemlerdendir. Ayrıca suyun akışını yavaşlatmak için su yollarında setler yapılmalı ve bu şekilde selin yıkıcı etkisi azaltılmalıdır.

Şehirlerde alınabilecek en güzel önlem ise altyapı sistemlerinin en iyi seviyede tutulması ve düzenli olarak bakımının yapılmasıdır.

Seli önleyebilecek bir diğer unsurda ormanların yoğun olarak bulunmasıdır.Sel felaketini yine doğa ile durdurmamız mümkündür.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.