Selçuklu Dönemi Eserlerinin Günümüz Eserlerine Etkileri Katkıları

Selçuklu döneminde yapılan eserlerin günümüz Türk kültür ve eserlerine olan katkıları nelerdir ve bugünkü eserler üzerindeki etkileri. Selçuklular dönemine ait eserlerin en dikkat çekenleri şüphesiz ilginç mimarileriyle camilerdir. Camilerin minareleri Selçuklular döneminde silindirik ve dik bir şekilde yapılmaya başlanmıştır.

Minarelerde taşıyıcı gövde, tuğla ve mozaik kullanan Selçuklular günümüz Cami minarelerinin temelini ortaya atmışlardır. Selçuklular döneminde yayılan bir başka sanat eseri el dokuması halılardır. İslami gelişim nedeniyle halı dokuma sanatında İslami figürler yer almaya başlamıştır. Ayrıca Türk halı desenlerinde yer alan keskin çizgiler ve motiflerin yerini bu dönemde yumuşak çizgiler almıştır.

Selçuklular dönemi diğer bir eseri çömlekçilik sanatıdır. Çömlekçilik sanatında Selçuklular dönemine kadar hayvan yada insan motifleri yer almazken Selçuklular sonrasında ise bu motifler yer almaya başlamıştır. Ayrıca bitkisel motifler kullanılarak İslami temalar çömleklere işlenmiştir.
selcuklu
Günümüz sanat eserlerine Selçukluların katkısı en çok heykel ve resim sanatında yer alır. Selçuklular döneminde saraylarda boyalı insan heykelleri yer almış ve sarayın duvarlarında kabartma süvari süslemeleri görülmektedir. En bilindik Selçuklular dönemi eserleri ise Konya şehir suları, Karatay hanı, Diyarbakır surları, Kayseri iç kale duvarlarında kabartmalar ve süslemelerdir.

Selçuklular günümüz cami inşaatı, duvar kabartma ve süslemelerinde sıkça görülür. Bu nedenle Türk kültür eserleri üzerinde Selçuklular döneminin önemli etkileri bulunmaktadır. Sizde etkilerini ve çeşitli eserleri yorum bölümünden bize bildirebilirsiniz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.