Sen kendini faydalı şeylerle meşgul etmezsen faydasız şeyler seni meşgul eder

Ne kadar da doğru bir söz. Eğer bir insan kendini faydalı şeylerle meşgul etmez ve öylesine yaşarsa hayattaki faydasız şeylerin tümü onu bulur. Yararlı şeyler ile uğraşmak bizi hem iyi bir insan yaparken kötü alışkanlıklar ve davranışlardan da korur.

İnsan hayatı boyunca sürekli bir şeyler ile meşgul olur. İster istemez kendini bir uğraş için buluverir. Önemli olan ise bunun ne kadar yararlı olduğu ve faydalı bir uğraş olduğudur. Bizim mutlu olmamız doğru bir uğraşla ilgilendiğimiz anlamına gelmez. Bazen hoşumuza giden ve bizi mutlu edenler bizim için faydasız olabilir. Doğru olan ise iyiliği ve güzelliği bize, çevremize getiren uğraşlardır.

Örneğin sosyal yardım vakıflarına katılmak ve bu alanlarda çalışmak güzel bir uğraştır. Hem kendimizi hemde çevremizdekileri mutlu eder. Faydalı bir uğraş olduğu gibi bizi kötü davranışlardan da korur. Hani atalarımız demiş ya üzüm üzüme baka baka kararır diye aynen öyle.

İyi ve güzel şeylerle uğraşmak, onların arasında bulunmak bizi doğru yola iletir. Ama bir kötü uğraşlar edinirsek kendimizi bir çamurun içinde buluveririz. Bu uğraşlar bizlere birçok kötü alışkanlık edinmemize neden olur. Örnek vermek gerekirse uyuşturucu bağımlısı arkadaşlarımız varsa günün birinde bizlerde bu kötülüğe bulaşabiliriz. Zaten bunu görüpte sessiz kalmak başlı başına bir kötülüktür.

Hayatımızda iyi uğraşlar edinip bu yolda emek sarf etmeliyiz. Yapabileceğimiz uğraşlar ise şunlar olabilir;

-Sosyal yardımlaşma vakıflarına üye olup gönüllü olarak çalışmalarına katılmak

-Doğa ve çevre gibi unsurların korunmasına yardımcı olmak

-Tiyatro ve sinema gibi kültürel etkinliklere katılmak

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.