Sera gazlarının dünya üzerindeki etkisi

Sera gazlarının ekolojik dengeye olan olumsuz etkileri nelerdir ve atmosferde sera gazları nasıl oluşur. Dünyaya gelen güneş ışınları yansıdıkları zaman atmosferde karbondioksit ve su buharı ile çarpışarak tutulurlar. Böylece atmosferde sera etkisi oluşur.

Günümüzde yoğun olarak kullanılan sera gazları ve karbondioksit atmosferdeki sera etkisi oluşumunu şiddetlendirmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte dünya üzerindeki eskiden işlenemeyen birçok maden artık işlenmekte, atmosfere gaz salan fabrikalar ve motorlu taşıtlar hızla artmakta ve seracılık üzerine kurulu tarım gelişmektedir.

Tüm bunların yanında yok olan ormanlar nedeniyle atmosferdeki sera etkisi gün geçtikçe tehlikeli boyutlar almaktadır.

Sera Etkisinin Dünya Üzerine Etkileri

Sera etkisi ve sera gazları nedeniyle küresel ısınma giderek etkisini göstermektedir. Küresel ısınma sonucu mevsim değişiklikleri, kuraklık ve aşırı yağış olayları görülür.

Sera gazlarının ekolojik denge üzerindeki etkilerini düşündüğümüzde su ve toprak kaynakları en akıllı şekilde kullanılmalı geleceğimizi düşünmeliyiz. Sera etkisi nedeniyle artık göller giderek küçülmekte ve nehirler eskiden ulaştıkları noktalara ulaşamazlar.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.