Şerbetçi otunun yetişme şartları nelerdir

Kendirgiller familyasından olan Şerbetçi otunun asıl adı Humulus lupulustur. Kuzey Amerika ve Avrasya da yetişen şerbetçi otu belli zamanlarda ölen fakat çok yıllık olan bir bitkidir. Bira endüstrisi için Avrupa ‘da üretimi oldukça geniş ölçüde yapılan şerbetçi otu, ülkemizde Bilecik ve Bursa çevrelerinde yetiştirilmektedir. Anadolu’nun farklı yerlerinde kendi kendine doğada yetişen şerbetçi otuna benzeyen örnekleri az da olsa görülmektedir.

untitled

Yetişmesi için ılıman iklim ve zengin toprağa; sarılması için yüksek direk ve aralarına gerilmiş tellere gereksinim duyan şerbetçiotu,7.5 metreye kadar uzayabilir. Kırmızımsı yeşil renkli ince ve sert gövdesi, sarılmak için ne bulursa ona sarılıp uzar; ama yaz sonunda yapraklarıyla birlikte ölür. Fakat ertesi yıl aynı kuruyan ölen kökten yenileri çıkar.

Asma yaprağına benzeyen yaprakları yeşil 3-5parçalı geniş ve kalp biçimindedir. Yaz sonunda açan tomurcukları sarı yeşilimsi renkli tomurcuklar olgunlaşınca irileşir ve bürgülere dönüşür. Bitkinin diş ve erkek çiçekleri de aynı renkte açar. İlkbahar aylarında şerbetçi otu tohumuyla, kökleri bölünerek sökülüp farklı yerlere dikilebilirler.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.