Sert suyun insan sağlığına etkileri

Sert su sözcüğünü suda bulunan polivalan iyonlar sayısını, kalsiyum ve magnezyum miktarını belirtmek için kullanabiliriz.

Sert sular insan sağlığına doğrudan zararı olmasa bile yemek pişirmek ve içmek için uygun değildir. Bu özelliklerdeki suyu çamaşır yıkamaları gibi yada sanayilerde kullanılırsa çok fazla sabun yada deterjan harcanmasına neden olur. Ayrıca kazan yada borularda kireçlenmelerde daha fazla görülür.

Sulardaki sertliği iki şekilde anlatabiliriz. Bikarbonatların oluşturduğu geçici sertlik ayrıca kalsiyum ve magnezyum sülfatların oluşturduğu kalıcı sertliktir.

Peki suyun sertliğini gidermek için neler yapabiliriz. Buna bir göz atalım. Sudaki sertliği gidermek için toz halinde kireç ya da soda kullanılabilir. Kireç geçici sertliği gidermekte Soda ise kalıcı sertliği gidermek için kullanılmaktadır.

Kalsiyum ve magnezyum bikarbonat tuzları geçici sertliği” veya “karbonat setliğini”, kalsiyum ve magnezyumun klor, sülfat, nitrat, fosfat ve silikat tuzları ise “kalıcı sertliği” meydana getirmektedirler. Sularda kalsiyum ve magnezyum bikarbonatları karbondioksit ile denge halinde bulunurlar.

Yüksek karbondioksit derişimine sahip yumuşak sular kireç suyuna karşı oldukça agresivdir. Sert suyun içme suyu olarak kullanılması sağlığa zararlı olduğu kanıtlanmıştır. Görüldüğü gibi sert su yumuşak suya oranla kullanımı daha zor ve sağlık açısından önemlidir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.