Ses haberleşme alanında nasıl kullanılır?

Ses haberleşme alanında nasıl kullanılır sorusunun cevabını sizler için araştırdık. Ses titreşimleri aslında günlük hayatımızın bir çok alanında kullanılmaktadır.

Kulağımızda olduğu gibi telefonlar ve ses çıkartan iletişim araçlarında titreşimler sayesinde duymamız sağlanır. Bunlar küçük hoparlörden oluşmaktadır. Titreşimler olmasaydı günümüzde icat edilen bir çok iletişim araçlarının üretimi neredeyse imkansız olacaktı.

Sesin oluşumu titreşimler tarafından olduğunu hepimiz bilmeliyiz. Mutlaka iletişim kurmak için araçlarda bu titreşimi karşı tarafa bildirecek hoparlörlerden bulunması gerekmektedir.

Yüksek seste müzik dinlediğimiz zamanlar titreşimleri daha da yüksek tonlarda hissetmemiz mümkündür. Sesin kaynağına elinizi yaklaştırdığınız zaman havanın titrediğini elinize ufakta olsa baskı yaptığınız göreceksiniz.

Ses titreşimi ile haberleşme telefon, telsiz, megafon, radyo ve televizyon gibi araçlarla yapılmaktadır. Bu ses araçlarının bazıları sesi hem alır, hem de iletebilirken bazıları ise sadece alabilir veya iletebilir.

Örnek olarak; telefon, telsiz ve megafon, sesi hem alabilme, hemde iletebilme özelliğine sahiptir. Radyo ve televizyon ise sadece ses iletebilme özelliğine sahip olmasına rağmen çok güçlü denilebilecek kitlesel iletişim araçlarıdır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.