Ses nasıl bir enerji türüdür ve ses hızının bağlı olduğu faktörler nelerdir?

Bu yazımızda sesin nasıl bir enerji türü olduğundan ve ses hızının bağlı olduğu faktörlerden bahsedeceğiz.

Sokaktan geçen kamyon ya da havada uçan bir helikopterin evlere yaklaştığı anda evlerin camları titreşir. Bu durum sesin bir enerji taşıdığının bir göstergesidir.

Patlayan bir ses bombası da taşımış olduğu enerji sayesinde yakınlarında bulunan camları parçalar. Sesin iletilmesi hava moleküllerinin birbirine çarpması sonucu oluşur.

Sırayla dizilmiş bir bilye düzeneği düşünelim. İlk bilyeyi belirli bir seviyeye kadar kaldıralım. Havada kalan bu bilye bir miktar potansiyel enerji depolar. Bilyeyi bıraktığımızda bu depolanmış olan potansiyel enerji kinetik enerjiye dönüşür.

Hızlanan bilye ikinci bilyeye çarpar. İkinci bilyede bir domino taşı etkisi göstererek diğer bilyelere çarpar. Bu enerji aktarımı sesin enerji aktarımına oldukça benzerlik gösterir.

Ses hızından da bahsedecek olursak. Yağmurlu bir havada şimşek çakmasıyla gök gürültüsü de aynı anda oluşur. Fakat ilk önce şimşeğin oluşturduğu ışık görülür. Daha sonra gök gürültüsü duyulur. Işığın önce görülmesinin sebebi ışığın sesten daha hızlı olmasından kaynaklanır.

Işığın havadaki hızı 300 000 000 m/s iken sesin havadaki hızı 340 m/s ‘ dir. Işık sesin yaklaşık 900 000 katı bir hızla yayılmaktadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.