Ses yalıtımında kullanılan malzemeler

Gürültü insan hayatında önemli bir yere sahip olan bir etkendir. Aslında sağlıklı bir yaşam için stres ve benzeri durumların ortaya çıkmasını sağlayan olumsuz etkenlerin başında gürültü ve ses gelir.

İşte bu tür olumsuz durumları engellemek için evlerde, okul, hastane gibi gürültüye duyarlı yapılarda ses yalıtımı yapılma ihtiyacı duyulmaktadır.

Ayrıca günümüzde sinema salonları arsında da ses yalıtımı yapılmaktadır ki salonlardaki sesler birbirleriyle karışmasın. Şimdi ses yalıtımında kullanılan malzemeleri inceleyelim.

izole

Cam Yünü: Ergitilmiş camdan elde edilen ısı ve ses izolasyonunda kullanılmakta olan bükülebilir, ateşe dayanıklı cam liflerine denir.

Taş Yünü: Bazalt kayasının hamur haline getirildikten sonra istenilen kalınlığa göre preslenmesiyle elde edilen yalıtım malzemesine taş yünü denir.

Polietilen : Boru yapımında kullanılan ve ayrıca gıda maddelerinin saklanması için üretilen maddelerin yapımında kullanılan aslında bir petrol türevidir.

Kauçuk Köpüğü : Kauçuktan elde edilen ısı ve ses yalıtım malzemesidir.

Ahşap Yünü : Ahşap kökenli bir yalıtım malzemesidir.

Poliüretan : Bir karbon bileşiğidir. Buzdolabı gibi günlük hayatta kullandığımız araçların yalıtımında kullanılmaktadır.

Melamin köpüğü : Plastik çeşitlerinden olan melaminden yapılan yalıtım malzemesidir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.