Sesin oluşması ve yayılması

Bu yazımızda sesin oluşumu ve yayılması hakkında bilgiler bulabilirsiniz. İlk olarak ses nedir bunun tanımını yapalım.

Kulağımızı etkileyerek işitmemizi sağlayan etkene ses adı verilir. Yada diğer bir tanımıyla titreşen maddelerin, bulunduğu ortama yaymış olduğu enerjidir.

Başta insan olmak üzere dünyada bir çok canlı ağız, akciğer ve ses tellerini kullanarak değişik sesler çıkartır. Ses yardımı ile çevremizdeki insanlarla iletişim kurabilir yaşamımızı bu şekilde düzenleyebiliriz.

Ses düzenli yada düzensiz mekanik titreşimlerle meydana gelir. Sesi oluşturan bu merkeze ses kaynağı adı verilir. Başka bir şekilde anlatacak olursak ses veren maddelere ses kaynağı adı verilir.

Ses kaynakları doğal ses kaynakları ve yapay ses kaynakları olmak üzere ikiye ayrılır. Doğal ses kaynaklarına örnek canlıların sesi, su sesi, gök gürültüsü ve rüzgarın sesi gibi örnekler verebiliriz.

Yapay ses kaynaklarına örnekler verecek olursak müzik aletlerinin çıkarmış olduğu sesler, kaydedilmiş sesler ve makinelerin sesleri gibi örnekler verebiliriz. Bu seslerin oluşması için insanlar tarafından bu makinelerin ve aletlerin kullanılması gerekmektedir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.