Sesin teknolojideki kullanım alanları nelerdir?

Yazımıza sesin ne olduğunu ve teknolojideki kullanım alanları hakkında bilgiler vererek başlayalım.

İlk olarak ses nedir bu sorunun cevabını öğrenelim. Ses kulağımızın duyabileceği titreşimlerdir. Ayrıca ses, havada ve suda dalgalar halinde yayılır ve bu dalgalar herhangi bir cisme çarparsa geri döner.

Eğer yeteri kadar bilgi ve teknolojiye sahipseniz, dönen bu dalgalardan bu cisim hakkında çeşitli bilgiler elde edebilirsiniz. Bu bilgiler dalga kaynağının sizden ne kadar mesafede olduğu, cismin büyüklüğü ya da hangi yöne hangi hızla hareket ettiği gibi bilgiler olabilir.

Ses ve basınç dalgalarını kullanarak cisimlerin yerini tespit etmek teknolojisi 20. yüzyılda geliştirilmiştir. Bu teknoloji, ilk olarak savaşta kullanılmak amacıyla geliştirilmişse olsa da günümüzde batık gemilerin yerlerini belirlemek veya deniz dibi haritalarının çıkarılması gibi amaçlarda da kullanılmaktadır.

Sesin teknolojide kullanım alanının başında sonar teknolojisi gelmektedir. Yarasa sonarı sistemi, denizin içinde bulunan denizaltıları tespit etmek için kullanılan bir yöntemdir.

Bir diğer kullanım alanı Ultrason dur. Ultrason ses dalgalarından yararlanarak görüntüleme sağlayabilen bir yöntemdir. Buradaki ses dalgaları yüksek frekanslı ve insan kulağının duyamayacağı kadar küçük ses dalgalarıdır.

Ultrasonun çalışma prensibi ise ses dalgalarının doku ve organlardan farklı şekilde yansıması özelliğine dayanmaktadır. Tıbbın sadece kadın hastalıkları ve doğum dalında değil neredeyse bütün branşlarında kullanılan çok iyi bir görüntüleme tekniğidir.

1 Yorum

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.