Sevmek ve sevilmek insanlar için neden ihtiyaçtır

Tüm canlılar için gerekli olduğu gibi biz insanlar içinde sevmek, sevilmek gibi olaylar aslında birer ihtiyaçtır. İnsanlar sevgiye ve şefkate ihtiyaç duyarlar. Çünkü hepimiz duygusal birer varlığız. Kendimizi güvende, değerli hissetmek için sevgiye ihtiyacımız vardır.

Doğadaki canlıları incelediğimizde de onlarında bizim gibi sevgiye ihtiyaç duyduklarını görürüz. Birçok canlı annesi ve ailesindeki diğer bireylere sımsıkı duygularla bağlanır. Bunun nedeni canlıların birilerine inanma isteği midir, yoksa güvenme ihtiyacı mıdır bilinmez.

Şöyle düşünün doğadaki canlılar gibi bizlerde annemizi, çevremizdeki yakın arkadaşlarımızı seviyoruz? Sizce neden. Annemiz ve aile bireylerimiz bizim dünyaya gelmemize vesile oldu. Bizi besleyip büyüttüler onları sevmemiz kadar normal bir yok.

Peki neden bizler diğer insanları neden seviyoruz. Yakın arkadaşlarımızı sevgililerimizi neden seviyoruz? Çünkü bu insanlarla duygusal olarak bir bağ kurduk. Onlarla fikirlerimiz bağdaşıyor ve uyumlu bir şekilde yaşıyoruz. İnsan sevgi duygusunu mutlaka birine göstermek isteğindedir. Çünkü sevgisini verdiğinde karşılığını alacağını düşünür.

Sevgisiz yaşayan bir birey yada toplum düşünülemez. Çünkü her canlı, her birey mutlaka sevgiye ihtiyaç ve gereksinim duyar.

Çevrenizdeki insanlara sevginizi ifade ettiğiniz sözlere örnekler

Merhaba canım arkadaşım
Günaydın güzel annem
Yakışıklı abim nasılsın
Efendilerin efendisi Mustafa hoşgeldin.

Sevginin bir nimet olduğuna örnekler veriniz

Dünya üzerindeki her gibi duygularımızda birer nimettir. Bu nimetlerin en güzeli de insana verilen sevgi duygusudur. Sevgi sayesinde canlılar bir arada, birlikte kalabilmektedir. Annenin bebeğine olan sevgisi olmasa geceleri uykusuz kalıp, 9 ay karnında nasıl taşırdı. Sevgi bizim için güç olan her şeyi kolay eder.

Allah’ın yarattıklarını sevdiğini gösteren iki örnek veriniz.

Allah bizleri o kadar çok sever ki dünyadaki her şeyi insanlığın hizmetine sunmuştur. Dağları, denizleri, yemyeşil bitkileri hep bizim için yaratmıştır. Bize duyguları ve besinleri vermesi en güzel nimetlerdir.

Sevgiyle yapılan işler niçin daha iyi ve verimli olur?

İçine sevgi katarak yaptığımız her iş diğerlerinden ayrılır. Bu işler bizim için kıymetli olduğu kadar özenli bir çalışmadır. Özverili ve güzel bir çalışma ise ancak sevgi katılınca yapılır. Eğer bir işi yaparken sevgiyle yaparsak en iyi sonucu elde edebiliriz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.