Sevr Antlaşmasını protesto eden mektup

1. Dünya Savaşı sonrasında imzalanan Sevr Antlaşmasını protesto eden bir mektup yazalım. Bu antlaşma ile ülkemizin her yanı İtilaf Devletleri tarafından işgal edilmiş, bütün orduları dağıtılmıştır. Bizler için hiçte adil olmayan bu antlaşma Kurtuluş Mücadelesi ile geçerliliğini yitirmiştir.

Ey Gafiller

Gözlerim bugünleri görmez olaydı. Ülkemin her karış toprağına göz dikenler şartları oldukça ağır olan bir antlaşmayı ülkemize imzalatmış bulunmaktalar. Resmi olarak devletimizi yok etmek isteyen sizler bilmezmisiniz ki Türkler asla manda ve himayeyi kabul etmezler.

Yüzyıllardır özgür ve hür yaşamın olduğu bu toprakları işgal etmek kimin haddine. Sizinle bir olup bu antlaşmayı imzalayan vatan hainleri bilmelidir ki bu topraklar bu kadar kolay kaybedilemez. Savaşla kazandığımız bu toprakları bizden ancak yine kanla alabilirsiniz.

Son sözüm şudur ki vatanın bölünmez bütünlüğü için Aziz Türk milleti kanının son damlasına kadar mücadele edecektir. Bu böyle biline.

Antlaşma ile ilgili bilgi

Bu antlaşmayı imzalayan Türk heyetindeki kişiler alınan karar gereği vatandaşlıktan çıkarılmış ve vatan haini ilan edilmişlerdir. Antlaşma padişah tarafından imzalanmadığı için hiç bir zaman yürürlüğe girmemiştir. Ayrıca Atatürk ve arkadaşları bu antlaşmayı yok sayarak milli direniş hareketini başlatmıştır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.