Sevr antlaşmasının imzalandığı dönemde anadolu da yasadığımızı düşünürsek tepkiniz ne olurdu

Sevr Antlaşması bildiğiniz üzere 1. Dünya Savaşı sonrasıdan İtilaf Devletleri ile Osmanlı İmparatorluğu arasında imzalanan antlaşmadır. Bu antlaşma ile Osmanlı Devleti adeta İtilaf Devletleri tarafından parçalanmış, tüm güçleri elinden alınmış, askeri kuvvetleri yok edilmiş, birçok toprağı elinden alınmış durumdaydı.

Akıl sır erdirilemeyen bir antlaşma olan Sevr Antlaşmasının imzalandığı dönemde Anadoluda yaşayan bir vatandaş olduğumuzu düşünürsek bu bizim için adeta bir yıkım olurdu. Bir masa başında ülkemiz elden gidiyor herşeyi ile yok ediliyor ve biz buna seyirci kalıyorduk.

Bu kadar ağır yükümlülükleri olan bir antlaşma tarih ne gördü ne duydu. Kendi topraklarımızın kontrolü bile bizim elimizde değil. Güzel şehrimiz İstanbul başkentimiz ama onu bile kontrol edemiyoruz. İnsanın içini kemirmemesi mümkün değil.

Memleketimin her karış toprağı adeta parsellenmiş elimizden alınıyor, devletin mali işleri bile dışarıdan kontrol ediliyor. Bu dayanmak mümkün mü? Kim dayanır buna.

İşte Anadolu insanı bu antlaşma sonucunda uyanmış ve Kurtuluş Savaşının temellerini atmıştır. Ağır şartlar sonucunda bu savaş ister istemez ortaya çıkmıştır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.