Seyit onbaşı kimdir?

Seyit Onbaşı 1889 yılının Eylül ayında Havran İlçesi Çamlık (Manastır) köyünde dünyaya gelmiştir. Babasının adı Abdurrahman annesinin adı ise Emine dir. Seyit 1909 yılının Nisan ayında askerlik görevine başlamıştır.

1912 yılında Balkan Savaşları’na katıldı. Savaş bitiğinde terhis edilmeyerek topçu eri olarak Çanakkale Cephesinde görev aldı.

Tarihteki yerini 18 Mart daki deniz savaşı sırasında almıştır. Çanakkale savaşında Seddü’l- bahir açıklarında bulunan düşman gemileri Morto Koyu ile Seddül bahir tepesini sürekli bombardımana tutuyorlardı. Burada bulunan Türk birlikleri kaçmak yerine düşmanla mücadele ediyorlardı.

İngiliz gemisinden atılan büyük bir bomba Morto Koyu sırtlarındaki bir topçu birliğimizi tamamen imha etmişti. O birlikten sadece hayatta kalan Seyit Ali onbaşı olmuştur. Seyit Ali gördüğü manzara karşısında büyük bir acı yaşayarak belkide dünyada eşine bir daha rastlayamayacağımız bir olay gerçekleştirmiştir.

çanakkale

Normal şartlarda üç kişinin bile güçlükle taşıdığı 257 kiloluk bir bombayı tek başına kaldırarak topun namlusuna sürerek ateşledi. Ve bu ateşlemiş olduğu bomba sanki gideceği yeri bilircesine Queen Elizabeth gemisinin bacasından içeri girerek gemiyi ortadan ikiye ayırarak batırmıştır.

Bu olaydan sonra Seyit Ali Çavuşa onbaşı rütbesi verilerek tarihteki yerini almıştır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.