Sıcaklığı etkileyen faktörler nelerdir?

Yeryüzündeki sıcaklığın kaynağı güneştir. Dünyanın güneş üzerinden aldığı ısıya sıcaklık denir. Birimi santigrat derecedir ve termometre ile ölçülür. Gelelim sıcaklığı etkileyen faktörlere (sıcaklık etmenleri)

Güneş ışınlarının yer yüzüne düşme açısı yeryüzünde sıcaklık dağılışını etkileyen en önemli faktörlerden biridir.Hepimiz biliriz ki güneş ışınları yeryüzüne ne kadar dik inerse o kadar sıcaklık dağılımı fazla olur. Buna en güzel örnek yaz aylarında öğlen saatlerinde denize girmememiz söylenir. Çünkü o saatler güneş ışınlarının en zararlı ve en sıcak olduğu saatlerdir.Diğer faktörleri de şu şekilde sıralayabiliriz.

Dünyanın şekli ve enlem, yaşanan mevsim, günün saati, baki ve eğim, yükselti, kara ve denizlerin dağılışı, nem miktarı, rüzgarlar ve bitki örtüsü olarak adlandırabiliriz.

Yeryüzünde üç farklı sıcaklık kuşağı oluşmuştur.
Dünyanın şekli sonucu Ekvator dan kutuplara doğru gidildikçe sıcaklıklar azalır.
Ülkemizden örnekler verecek olursak. Antalya da eylül-ekim aylarında sıcaklık 10-15 derece olarak görülürken Karadeniz bölgesindeki sıcaklığın çok daha düşük olduğunu görebiliriz.Kuzey yarım küredeki sıcaklık farkları güney yarım küreye oranla daha fazladır. Bunun başlıca sebebi kara ve deniz dağılımıdır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.