Sigara İçen İnsanların Akciğer Kanserine Yakalanma Olasılığı İlgili Araştırma

Sigara içen kişilerde birçok hastalık görülmekle birlikte bu hastalıkların başında akciğer kanseri gelmektedir. Sigara içen insanlar genel olarak akciğer kanserine yakalanırlar. Bu yazımızda sigaranın akciğer kanserine olan etkisiyle ilgili araştırmamızı sizinle paylaşacağız.

Sigara içen insanlar içmeyen birine göre bu kanser türüne daha çok tehlike altındadır. Sigara içmek akciğer kanseri riskini %75 oranında arttırmaktadır. Günde 10 sigara içen biri bile içmeyen kimseye göre 10 kat daha fazla ölüm riski taşırken günde bir paket sigara içen birinde bu oran 25 kata kadar çıkmaktadır. Sigara dumanı içmeyen kişileri bile etkilemektedir.
akcigerkanseri
Sigara içilen bir ortamda bulunan bir kimse aynı içen kişiler kadar dumandan etkilenir. Sigara dumanını nefesiyle tenefüs eden kimselerde aynı oranda bu kansere yakalanabilirler. Sağlık örgütlerince toplumu bilinçlendirme çalışmaları yapılsa da ülkemizde sigara içen kişi oranı bir hayli fazladır.

Sigara başlama yaşı ise ülkemizde ne yazık ki 16 yaşına kadar düşmüştür. Kısacası sigara içmek akciğer kanseri ve türlü hastalıklara davetiye çıkarmaktır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.