Sigara İçen İnsanların Akciğer Kanserine Yakalanma Olasılığı

Sigara hepinizin bildiği gibi içen insanlarda akciğer kanserine neden olmaktadır. Bu yazımızda ise sigara içen insanların akciğer kanserine yakalanma olasılığını inceleyeceğiz. Sigara dumanı ve sigara akciğerlerimizin çalışmasını engelleyecek hatta faaliyetlerin tümünün durmasına neden olacak birer zararlıdır.

Sigara içen birinin akciğer kanseri olma ihtimali içmeyen birine göre bir hayli fazladır. Sigara içen bireylerin içmeyen bireylere göre akciğer kanseri olma ihtimali %80 oranında artmaktadır. Ek bilgi olarak günde 1 paket sigara içen bireyler içmeyen bireylere göre 25 kat daha fazla ölüm riski taşımaktadırlar.
sigara
Sigaranın akciğerlere zararları ise şöyle açıklanabilir;

Sigara içenlerde duman akciğerlerin hava yollarını ve akciğer hücrelerinin yapısını, fonksiyonlarını bozmaktadır. Akciğer bağışıklık sistemine etki eden sigara kısa sürede kansere neden olur. Ayrıca akciğere olan etkileriyle birlikte sigara içen kişilerde öksürük ve nefes alma gibi sıkıntılar boy gösterir.

Sigara içen insanların akciğerleri nedeniyle solunum yolu enfeksiyonları bir hayli fazla görülürken kişinin diğer sağlık problemleri gün yüzüne çıkar. Kısacası sigara içmek insanların hastalıklara ve kansere davetiye çıkarmasına neden olmaktadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.