Sigara kullanımını engellemek yada en aza indirmek için sadece yasal düzenlemeler yapmak yeterlimidir?

Sigara toplumumuzda birçok kişi tarafından kullanılan sağlığa zararlı ve hastalıklara neden olucu önemli bir alışkanlıktır. Sigara kullanımını engellemek ve bunu önlemek adına yapılması gereken bir çok şey vardır. Sigara kullanımını azaltmak için yasal düzenlemeler yapılabileceği gibi çeşitli organizasyonlarında düzenlenmesi gerekir.

Günümüzde sigara kullanımını azaltmak adına devletimiz bir takım yasal çalışmalarda bulunmuştur. Örneğin sigaranın 18 yaşından küçüklere satılmaması, sigara paketleri üzerinde uyarıcı yazı ve resimlerin bulunması ve son olarakta kapalı alanlarda sigara içilmesinin yasaklanması bu tedbirlerden bazılarıdır.

Her ne kadar sigara kullanımını oldukça azaltsada bu yasal düzenlemeler yeterli olmamaktadır. Sigara kullanımını azaltmak adına toplumsal olarak çalışmalarda bulunmamız gerekir. Örneğin sigara kullanan kişilere sağlık kuruluşlarınca bilgiler verilmelidir. Sigaranın sağlığa zararları kullananlara sağlık kuruluşlarınca bilimsel olarak anlatılmalı onlara bu alışkanlık nedeniyle oluşabilecek hastalıklar belirtilmelidir.

Sigaradan ölen kişilerin istatistiği bu alışkanlık nedeniyle hasta olanların sayısı detaylıca anlatılmalıdır. Toplum olarak sigara kullanmayan kişilerin bir nevi ödüllendirilmesi de gerekebilir. Örneğin sigarayı kullanmayan kişiler yaptıkları alış verişlerde daha az tutar ödemelidir. Bu sayede sigarayı bırakmak teşvik edilebilir.

Sigaranın çocuklara olan etkilerini bilmeyen yoktur. Çocukların daha sağlıklı ve iyi bir dünyada yaşayabilmeleri için sigaranın etkileri kullanan kişilere anlatılmalıdır. Ayrıca milli ekonomi ve kişinin kendi ekonomisine olan zararları sigara kullanan kişilere en iyi şekilde belirtilmelidir.

Sigara kullanımını engellemek adına çevremize onun zararları ve doğurabileceği sonuçları anlatan afiş ve buroşürleri asmak oldukça iyi bir yöntemdir.

Kısaca: Sigara kullanımını engellemek yada en aza indirmek için sadece yasal düzenlemeler yapmak yeterli değildir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.