Sigaranın yol açtığı hastalıklar

Sigara ve alkol günümüzdeki kötü alışkanlıkların başında gelmektedir. Sigara ve alkol insan vücuduna oldukça zararlıdır. Şimdi sigara ve alkolün yol açtığı hastalıkları inceleyelim.

Bağımlılık: Nikotin maddesinin bağımlılık yapıcı özelliğinden dolayı eroine çok benzer.

Sırt ve Bel Ağrısı: Sigara içmek belle ilgili hastalıkların tedavisini engelleyen önemli faktörlerden bir tanesidir. Normal insanlarda da bazen şiddetli sırt ve bel ağrılarına yol açabilir. Bunun sebebi ise sigara içen kişilerde vücudun omurilikteki disklere zayıf miktarda oksijen göndermesinden kaynaklanır.

İlaca Karşı Bağışıklık: Sigara içen kişiler bir ilacın etkili olması için daha büyük dozlarda o ilacı kullanmak zorunda kalır.

Kısırlık: Çiftlerden birinin bile sigara içmesi çocuk olmaması riskini 3 kat daha arttırır.

Menopoz: Sigara içen kadınlarda tahmin edilenden 5-10 yıl daha erken menopoz durumu görülür.

Erken Yaşlanma: Düzenli şekilde sigara içilmesi derinin yapısını bozar ve aynı zamanda kırışıklıklara neden olur.

İyileşme Zorluğu: Sigara içenlerin yaraları içmeyenlere göre çok daha zor kapanır.

Prostat, Rahim, Göğüs, Boğaz, Mide, Karaciğer, Gırtlak, Ağız, Yemek borusu kanserlerine neden olduğu bilinir. Ayrıca kulak enfeksiyonları, şeker hastalığı, erken doğum yapma riski, kalp hastalıkları ve kangren gibi hastalıklara neden olur.

Son yıllarda sigarayı bırakmak için önemli çalışmalar yapılmaktadır. Ücretsiz olarak verilen sigarayı bırakma eğitimleri verilmektedir. Kişilere düşen görevlerin başında ise sigara içilen ortamlardan uzak durmalarıdır. Bu şekilde sigarayı bırakmak daha da kolay olacaktır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.