Şimdi Hava Durumu

Hava durumunu bilmek neden önemlidir?

Günlük hayatımızda hava durumunu bilmek bizlerin çok işine yarar. Çünkü insanlar hava durumu koşullarına göre giyinir ve kendilerini mevsimsel etkilerden korur. Böylece meydana gelen hava koşullarında oluşabilecek hastalıklardan kendimizi koruyabiliriz.

Ayrıca trafik ve tarım için hava durumunu yakından takip etmek gerekir. Kar yağışını önceden bilen sürücüler bunun için zincir ve lastik değiştirme gibi hazırlıklar yaparlar. Çiftçiler ise gübreleme ve ilaçlama faaliyetleri için hava durumlarını yakından takip ederler.

Hava durumu tablosunun yorumlanması

Hava durumu tablosunu incelediğimizde haftanın özeti şu şekilde olacaktır. Pazartesi ve Cumartesi günleri güneşli ve açık, Perşembe ve Pazar günleri ise hava parçalı bulutlu olacaktır. Salı günü ise yağış bekleniyor. Çarşamba günü kar yağışı beklenirken Cuma günü kuvvetli rüzgar olacaktır.

Hava durumuyla ilgili gözlemlerden nasıl yararlanılmaktadır?

Hava durumu gözlemleri insanların işlerini planlı ve programlı yapmasını sağlar. Sürücüler hava koşullarına göre hazırlık yaparken, çiftçiler üretimde yağışları takip ederler. Bizler ise kılık kıyafetimizi önümüzdeki hava durumuna göre belirleriz.

Çalışma Kitabı

Günlük hava durumunu izleyiniz. O günkü hava durumunu gösteren ekli boyayınız.

Hava durumu çizelgesini ödevi yaptığınız haftanın düzenine göre boyamanız gerekiyor. Bu nedenle kendiniz yapmalısınız.

Grafiğe göre o hafta genel olarak nasıl?

Genel olarak hafta güneşli ve açık geçti.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.