Simyanın babası kimdir?

Simyanın babası yani kurucu olan Cabir Bin Hayyandır. Yurt dışında Geber olarakta tanınan bu bilim adamı 721 yılıdna dünyaya gelmiş olup 815 yılında hayata gözlerini yummuştur. Kendisinin en büyük icadı ise Baz kavramını bulmuş olmasıdır. Oldukça eski zamanlarda yaşamış olan bu bilim adamı o günden atomun parçalanabileceğini belirtmiştir. Kendisi şimdilerde bile en zehirli kimyasal olan arsenik tozunu bulan kişidir.

Hayatını saray hizmetlisi olarak sürdüren Cabir Bin Hayyan babasının eczacı ve kimyager olması dolayısıyla kimya ve simyaya merak salmıştır. Astroloji, Felsefe, Fizik gibi birçok bilim dalı ile ilgilenmiştir. Birçok asitin kendisini keşfetmiş olan bilim adamı ayrıca bu asitlerin çeşitli işlemlerle başka formlara geçmesinide sağlamıştır.

simyanın babası

Kimya ve Simyanın Babası


Kendisi kimya, simya ve diğer bilim dalları hakkında birçok kitap yazsa da günümüzde çok az sayıda kitabı vardır. Cabir Bin Hayyan’ın en önemli eseri ise Kitab al-Kimya adlı eseridir. Bu kitap kimya ve simya bilim dallarına ışık tutan bir kaynak olarak gösterilir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.