Sindirim sistemi nasıl çalışmaktadır?

Bu gün sizlere sindirim sisteminin çalışmasını anlatan bir yazı hazırladık. Yiyecekleri düşünmek, görmek, kokusunu almakla birlikte vücudumuz kendisini sindirime hazırlamaya başlıyor. Çiğnemeye başladığımız andan itibaren de sindirim sistemine hazır ol mesajı gönderiliyor.

Yiyecekler ağzımızda tükürükle karışarak yutulmaları kolaylaştırıyor ve karbonhidratların parçalanması da burada başlamış oluyor. Sonra yemek borusundan geçerek mideye kadar ulaşıyorlar.

Mide salgılamış olduğu asit ve enzimlerle protein sindirimini başlatıyor. Büyük protein zincirleri parçalanmaya, amino asitlere dönüşmeye başlıyor. Bu işlem yiyeceğin türüne göre saatlerce sürebiliyor ve sonunda mide için de yarı sıvı-yarı katı bir karışıma dönüşüyor.

Mide kaslarının kasılmasıyla bu karışım ince bağırsaklara yollanıyor. İnce bağırsağın ilk kısmına acılan kanallarla, kara ciğerden ve safra kesesinden yağların sindirimi için gerekli olan safra suyu, pankreastan ise karbonhidrat,yağ ve proteinlerin sindirimi için gerekli enzimlerle dolu özel bir sıvı geliyor.

İnce bağırsağın kendisi de karbonhidrat ve proteinlerin sindirimine yardımcı bir sıvı salgılıyor. Ve yiyecekler burada, ince bağırsağın içinde en küçük birimlerine kadar parçalanarak emilebilecekleri bir hale getiriliyorlar.

Karbonhidratlar glukoza, Proteinler aminoasitlere, Yağlar – yağ asitlerine çevrilerek kanla tüm hücrelere enerji üretimi, onarım ve yenilenme işlemlerinde kullanılmak üzere dağıtılıyorlar. Yediklerimizin sağlıklı bir şekilde sindirilebilmesi için birçok organın birlikte uyumlu bir şekilde çalışmasıyla gerçekleşebiliyor.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.