Sinek Kuşunun Hikayesi

Küçük kuş türlerinin genel adı olan sinek kuşu dünyanın en gelişmiş ve en güzel hayvanlarından biridir. Rengarenk tüyleri o kadar canlı renklere sahiptir ki insanı adeta büyüler. Sinek kuşları uçma yeteneği en çok gelişmiş ve en hızlı hareket eden canlı türüdür. Öyle ki bu kuş türü saniyede 80 kez kanat çırpabilmektedir. Ayrıca geri geri uçma yeteneği olan tek kuş türüdür.

Havada sabit kalarak çiçeklerin çiçek özleri ile beslenen bu kuşlar zaman zaman sinekleride avlarlar. Her 15 dakikada bir beslenmek zorunda olan bu kuşlar aynı zamanda çiçeklerin birbirleriyle üremesini sağlarlar. Çok küçük boyutlarda olan bu kuşların en küçük türü Karayip Adalarında yaşamakta ve ağırlı 1,8 gram ağırlığındadır. Bu kuşların tek dezavantajı her 15 dakikada bir beslenme gereksinimleridir. Yaşadıkları ortamda çiçek ve sinek bolca bulundukları için bu pekte sıkıntı olmaz. Ancak kuşlar kendi çiçeklerini ve bölgelerini savunmak zorundadırlar. Hatta öyle bir düşünme kabiliyetleri vardır ki bir kez bal aldığı çiçekten uzun süre sonra yine bal alır. Bu kadar çok çiçeği karıştırmaması oldukça düşündürücüdür.

sinekkusu

Üremeleri için erkekler tüylerini kabartarak dişi kuşun önünde uçarken sallanma hareketleri yaparlar. Çok kısa sürede ve hızlı bir şekilde yapılan bu dans ancak günümüz teknolojileriyle üretilen kameralarla görüntülenebilmiştir. Sinek kuşları sık sık beslenmek zorundadırlar demiştik peki geceleri ne yapıyorlar. Geceleri kalp atışlarını yavaşlatarak metabolizmalarını yavaşlatırlar. Besin ihtiyaçlarını bu şekilde durduran bu kuş türü bu durumda tamamen hareketsiz ve savunmasız kalır. Bu nedenle her güne yeni bir yaşammış gibi başlarlar.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.