Sinemanın İcadı Lumiere Kardeşler 1845

Sinema birbiri ardına birçok resmin hızlı bir şekilde beyaz bir perde yada ekranda yansıtılması ile elde edilen görüntü topluluğudur. Sinema’da özellikle sessiz türünde saniyede 16 resim peş peşe gösterilirken sesli sinemada saniyede 24 resim aktarılır. İnsan beyni bu resimleri bir bütün olarak algılarken hızlı akış sayesinde resimler birliktelik oluştururlar.

Göz ve beynin bu algısından yararlanarak sinema fotoğrafçılıktan çok daha önce bilinmekteydi. Dönemin defterlerine çizilen resimler sayfaların hızla çevrilmesiyle bir sinema gösterisi bile oluşturuyordu. 1832 ve 1834 yıllarında bu temel esas alınarak çeşitli sinema denemeleri yapılmıştır. İlerleyen dönemde fotoğrafçılık gelişip selüloit film şeritlerinin makaralara sarılı şekilde üretilmesi sinemanın önün açtı.
sinema
Thomas Alva Edison ve yardımcısı ürettikleri bir makine ile saniyede 40 nokta göstermeyi başarmışlardır. Defter yapraklarının çevrilerek yapılan görüntüyü bu makine ile yapmaya başladılar. İşlerini ilerleyen bu ikili hatta ilk film stüdyosunu inşa ettiler.

Bu makine ilerleyen dönemde bir sergide gösterildi. Auguste ve Louis Lumiere kardeşler bu makineyi geliştirerek sinematografi adı verilen ve günümüz sinema sektörünü doğuran aleti icat ettiler. 11 kg ağırlığındaki bu alet sayesinde film çekimi yapabilen ve oynatabilen ikili sinemanın icadını bu şekilde 28 Aralık 1845’te gerçekleştirdiler. Bu tarihte Paris’teki bir cafede gösterim yapan ikili sinemanın başlangıcını ilan ettiler.

Edison kendi makinesiye stüdyoda çekilmiş sirk ve gösteri tarzı yayınlar çekerken Lumiere kardeşler dünyanın her yerinde çekilmiş kısa ve küçük filmleri yayınlıyorlardı.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.