Sınıf İçinde Demokrasiye Örnekler

Okulumuzda ve sınıfımızda da küçük çaplı bir demokrasi işleyişi vardır. Sınıfta demokrasinin en güzel örneği ise sınıf başkanlığıdır. Sınıfın düzenini ve öğretmenlerle olan irtibatını sağlamakla görevli olan sınıf başkanı bir bakıma meclis başkanı gibidir.

Okulda demokrasi örneği ise okul temsilcisi örneğidir. Okul temsilcisi o okuldaki öğrencileri okullar arası yarışmalarda herhangi bir etkinlikte ve birtakım organizasyonlarda temsil eder. Aynı ülke başbakanının vatandaşlarını her ortamda temsil etmesi gibi.

Sınıftaki demokrasi düzeninden bahsedelim. Sınıf içerisinde tüm öğrenciler aynı haklara sahip olup o sınıfı beraberce paylaşmalıdır. Aynı spor salonunu kullanan aynı yerde teneffüs yapan öğrenciler okulun bahçesinde herkes istediği yeri oturmak ve oynamak için kullanabilir.
demokrasi
Başka bir öğrenci burası benim oyun yerim sen git başka bir yerde oyna buraya gelme diyemez. Çünkü okul bahçesi de bu vatan gibi ortak paylaşım yeri ve herkesin hakkıdır. Ayrıca sınıflarda başkanlar öğretmenin isteğinin yanı sıra öğrencilerin oylarıyla seçilmektedir. Tıpkı halkı mecliste temsil eden milletvekilleri gibi.

Kısacası sınıf içerisinde demokrasi işleyişi vardır ve yukarıda verdiğimiz örneklere birçokları eklenebilir. Sizde sınıf içerisinde demokrasiyi anlatan örnekler bulup bu sayfanın altında belirtebilirsiniz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.