Sirenini çalıştırarak trafikte yol alan ambulansa diğer sürücülerin niçin yol vermesi gerektiğine ilişkin bir kompozisyon

Ambulans hastaların ve tedaviye acil ihtiyaç duyanların hastanelere veya en yakın sağlık kuruluşuna sevk edilmesinde kullanılan araçlardır. Bu araçlarda hayati riski bulunan ve acil tedavi görmesi gereken kişiler taşınır. Bu nedenle trafikte yasalarla öncelik hakkı vardır.

Eğer trafikte seyir halinde ilerlerken sireni çalan bir ambulansın arkamızdan geldiğini görürsek hemen ona yol vermemiz gerekir. Çünkü içindeki hastanın acil olarak tedavi görmek için hastaneye gitmesi gerekiyor. Kimi hastalar vardır ki hayata tutunmak için zamanla yarışır. Onu bir an önce hastaneye götürmeniz gerekir. Bu nedenle Ambulans sirenini açarak yoldaki diğer sürücüleri uyarır. Sürücülerde yol vermek için kenara çekilir ve yolun açılması sağlanır.

ambulans

Aslında günümüzde ambulans orta şeritten ilerler. Sürücüler sağ ve sol şeritlere kayarak bu yolu boşaltırlar. Böylece ambulansın bir an önce gitmesi sağlanır. Eğer bir ambulansa yol verecekseniz trafik kurallarının tümünü ihmal edebilirsiniz. Gerekirse ona yol vermek için kırmızı ışıkta bile geçebilirsiniz. Çünkü içindeki hasta bir an evvel hastaneye gitmelidir.

AMBULANS AKROSTİŞ ŞİİR

Ambulansı çağır
Mühim bir hasta var
Bak geldi ambulans
Ulaşım hızlı geldi biraz
Lazımsa ilk yardım
Ara 112’yi
Neşelisin artık sende
Sağlık geldi bak sana.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.