sıvı ölçme birimlerini kullanan meslekler nelerdir?

Sıvı ölçme birimi günlük hayatımızda birçok meslek dalında kullanılmaktadır. Sıvı ölçü birimleri hepinizin bildiği gibi litre ve litrenin büyük, küçük birimleridir. Sıvı bildiğiniz gibi akışkan olan maddelere denilmektedir. Şöyle bir düşünelim günlük hayatta sıvı olarak neleri satın alıyoruz? Elbette hemen aklınıza süt, kola, gazoz, meyve suyu, benzin ve akaryakıt gelir.

Şimdi sıvı ölçü birimlerini kullanan meslekleri inceleyelim

Sütçü: Bildiğiniz üzere süt sıvı bir içecek türü olup litre ile satılır. Hatta 200 ml (mililitre) kadar küçük hacimde kutu sütler bile satılmaktadır. Sütçüler mahalle aralarında açıkta süt satmaktadırlar. Satışlarına şahit olduysanız eğer litre kapları ile ölçerek süt sattıklarını görmüşsünüzdür.

Benzinlik: Benzinlikler akaryakıt satışı yapmaktadır. Akaryakıt ise litre cinsinden satılan sıvı bir yakıt türüdür. Biz genelde akaryakıt alacağımız zaman tutarı söyleriz. Tutarı giren pompacı otomatik sistem sayesinde litre cinsinden ne kadara denk geliyorsa o kadar akaryakıt verir.

sıvı ölçü

Sıvı ölçü birimlerini kullanan meslek grupları


Marketler: Alış veriş yaptığımız marketler kola, gazoz, meyve suyu gibi içecekleri hazır litrelenmiş yada daha küçük sıvı ölçü birimlerine paketlenmiş şekilde satışa sunarlar.

Boza: Kış aylarında bozacılar sokaklarda bolca bulunur. Boza bir kış içeceği olup litrelik ambalajlarda satılmaktadır.

Su: Günümüzde hazır damacanalarda su satışı yapılmaktadır. Bu damacanalarda genel olarak 17-19 litre su bulunur. Bu su satışları litre ile cinsinden tutar ile yapılmaktadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.