sıvı ve gaz maddelerden neden cisim yapılamaz?

Öğretmenimiz sordu sıvı ve gaz maddelerden neden cisim yapılamaz? Sıvıların ve gazların benzer özellikleri nelerdir? Bu yazımızda bu iki soruya cevap bulacağız. Sıvı ve gaz maddelerden neden cisim yapılamadığını inceleyelim.

Neden cisim yapılamaz?

Sıvı ve gazların sabit bir hacimleri yoktur. Örneğin bir gaz nasıl ki bir oda içine bırakıldığında tamamen dağılıp odanın içine yayılıyorsa sıvılarda sabit bir hacimde değildir. Örneğin bir bardak su düşünün. Bu suyu tutup bir çay bardağı içerisine dökerseniz bu kez su bardağının şeklini alırlar. Örnekleri bu şekilde çok daha fazla çoğaltabiliriz. İsterseniz bardaktaki suyu şırıngaya, balonun içine falan alın. Göreceksiniz sıvı onun şeklini alacaktır.

Ama katı maddeler öyle mi? Sabit bir kütlesi, şekli var. Örneğin kalem kutusu. Nasıl şekli hep sabit değil mi? Masanın üstüne koysak sıranın altına koysak değişen birşey yok şekli hep sabittir. Bu nedenle katı maddelerden cisim yapılırken sıvı ve gazlardan cisim yapılamaz.

Sıvı ve gazların ortak özellikleri!

Elbetteki bu iki maddenin ortak özelliklerinin başında bulundukları kabın şeklini almasıdır. İkinci benzer özellikleri ise gazlar yoğunlaşarak sıvıya, sıvılar ise buharlaşarak gazlara dönüşürler.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.