Sivil toplum kuruluşlarına neden üye oluruz?

Toplumumuzda ve dünyanın birçok yerinde sivil toplum kuruluşları yer alır. Bu kuruluşlara insanlar gönüllü olarak ve kimsenin etkisinde kalmadan üye olurlar. Sivil toplum kuruluşunun amacı doğrultusunda insanlara maddi ve manevi anlamda destek olmak için gayret gösterirler.

İnsanların hiç bir beklenti ve karşılık beklemeden yardım etmeleri oldukça onurlu bir davranıştır. Peki insan neden bu tür faaliyetleri yapma gereksinimi duyar. Onlara bunu yaptıran unsurlar nelerdir?

İnsanın doğasında ve temelinde iyilik vardır. Sadece ortaya çıkmayı beklemektedir. Bunu yapmak için ise uygun ortam ve koşullar gerekir. Eğer iyiliği öğrenen ve içindeki yardım etme duygusunu keşfeden biriyseniz sizde başkalarına yardım etmek için gönüllü olarak çalışırsınız. Onların yüzündeki gülümseme ve minnettarlık sizin için her şeyden değerli oluverir.

Çevremizde maddi veya manevi desteğe ihtiyaç duyan birçok insan bulunmaktadır. Tek başımıza bu insanların tümüne yardım etmemiz asla mümkün değildir. İşte burada devreye sivil toplum kuruluşları girer. Bu derneklerin amacı aynı amacı taşıyan kişileri tek bir çatı altında toplamak ve yapılan faaliyetlerin boyutlarını büyütmektir.

Sivil toplum kuruluşlarına insanların üye olmasının nedenleri

Sivil toplum kuruluşları aynı Kızılay gibi herkese yardım ulaştırır.

Şöyle açıklayalım;

Siz mahallenizdeki ihtiyaç sahiplerine tek başınıza ne kadar yardımcı olabilirsiniz ki? Elbette ki herkese tam olarak yardım götüremezsiniz. Ama sizinle aynı şekilde düşünen ve yardım etmek isteyen kişilerle birlikte hareket ederseniz birçok ailenin ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Ortaya topladığınız yardımlar ihtiyaçlara göre dağıtılır ve birçok aileye yardım ulaştırılır.

Biriniz kullanmadığı elbisesini, bir diğeriniz ise eski oyuncaklarını, kiminiz ise bir miktar parasını bu sivil toplum kuruluşlarına ulaştırır. Her ailenin ihtiyacına göre dağıtım yapılır. Sonuç olarak hem siz mutlu olursunuz hemde onlar.


Konumuzun esasına dönecek olursak insanların bu tür faaliyetlere katılmasının temel nedeni ortaklaşa ve ihtiyaçları karşılayan desteği sağlamaktır. Çünkü birlikte kuvvet doğar. Aynı amacı taşıyan kişilerin bir araya gelmesi ile birlikte birçok insanın ihtiyacı karşılanır. Bunu bilen kişiler gönüllü olarak sivil toplum kuruluşlarında çalışırlar.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.