Sıvıların ve gazların basıncı iletme özelliklerinin teknolojide kullanım alanları?

Sıvı ve gazların basıncı iletme özellikleri günümüzde sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle sıvıların basıncı iletme özelliklerinin teknolojide kullanım alanları bir hayli geniştir. Örneklerle anlatmak gerekirse arabaların günümüzdeki fren sistemleri sıvıların basıncı iletme prensibi ile çalışır.

Ayrıca buzhane gibi soğuk hava depolarında çalışan yük taşıma araçları pistonlar içindeki sıvı yağlara uyguladıkları küçük basınç ile büyük yükleri kaldırmaktadırlar. Sıvılar basıncı katlayarak iletebilmektedir. Bu özellikleri sayesinde uyguladığımız küçük kuvvetlerle büyük işler yapabiliriz.

Aksi halde bizim o yükleri kaldırmamız, arabaların frenlerinin ayağımızın hafif bir dokunuşu ile durması çok zor olurdu. Birazda gazların basıncı iletme özelliklerinden bahsedelim. Aslında gazlar sıvılara göre çok daha az kullanılmaktadır. Gazların basıncından daha çok parfüm, tüp gaz gibi sistemlerde kullanılır. Küçük hacimlere basınçla doldurulan gaz daha sonra küçük bir dokunuşumuzla dışarı çıkmaktadır. Basınçlı ortamdan dışarı çıkan gazı istediğimiz gibi kullanırız.

basınç iletme

Sıvılar ve gazlar basıncı ilettikleri için birçok alanda kullanılırlar


Ayrıca gazların basıncı iletmesini şu şekilde deneyebilirsiniz. Üstü düz ve parlak bir masanın üstünü ıslak bir bezle silin. Daha sonra naylon bir poşeti üzerine serin. Sıkıca bastırın göreceksiniz ki naylon ve masa arasında kalan hava naylonun masada yapışmasını ve sıkıca durmasını sağlar.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.