sıvıların yoğunluğu ile cisimlerin yüzme ve batmaları arasında nasıl bir ilişki vardır?

Bir cisim düşünün yada bir insan çeşitli sıvıların içerisinde nasıl yüzer yada yüzmesi mümkünmüdür. Sıvıların yoğunluğu ile cisimlerin yüzme ve batmaları arasında ilişki var mıdır? Elbette ki vardır. Örneğin bir insan tuzlu suda tatlı suya göre çok daha kolay yüzebilmektedir.

Bunun nedeni ise tuzlu suyun daha yoğun olması ve bu nedenle insanı suyun içerisinde rahat kaldırmasıdır. Yoğun sıvıların içerisinde insanların yüzmesi kolay olması kadar suya batması bir o kadar zordur. Örneğin hareketsiz kalsak ve nefesimizi tutsak denizde suyun üzerinde kalırız. Tatlı sularda ise dengeyi sağlamak ve su üzerinde kalmak biraz daha zordur.

Bir başka hususta kadınların yoğunluğunun daha düşük olması nedeniyle suda daha kolay yüzmeleridir. Erkekler su yüzeyinde kalmak için kadınlardan daha fazla efor sarfetmek zorunda kalırlar. Ayrıca denizlerdeki tuz oranı ekvatora doğru yaklaşıldıkça artmaktadır. Bu nedenle Akdenizdeki tuz oranı Karadenize göre daha fazla olup Akdenizde yüzmek daha kolaydır.

Bu yazımızda sıvıların yoğunluğu ile cisimlerin yüzme ve batmaları arasında nasıl bir ilişki vardır? sorusuna cevap aradık umarım beğenirsiniz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.