Siyaset felsefesi hakkında bilgi

Bu yazımızda sizlere siyaset felsefesi hakkında bilgi vereceğiz. Siyaset sözcüğü Arapçadan alınmış olup idare etmek , işleri düzene koymak anlamına gelir.

Siyaset , hem siyaset biliminin hem de siyaset felsefesinin konusunu oluşturur. Siyaset felsefesi ; siyasi eylem tekniğini yani iktidarın kaynağını, kazanılışını ve elde tutulmasını, birey ve devlet ilişkisinin ele alır. O, aynı zamanda siyasi kurumların farklılığı üzerine derinlemesine düşünmeyi de gerektirir. Öyleyse siyaseti, yaygın anlamada devleti her alanda idare edecek kuralların büyünün olarak tanımlamak olanaklıdır.

Bunlardan anlaşılmaktadır ki siyaset felsefesi, ahlak felsefesi gibi olması gerekeni ele alır ve gelecekte toplumların nasıl idare edilmesi gerektiğinin ortaya koyabilmek için onların dünün ve bugünün de inceler.

Her bilimin ve felsefenin kendine özgü kavramları olduğu gibi siyaset felsefesinin de bir çok kavramı vardır. Bu kavramları açık bir şekilde tanımlamak ve ortaya koymak gerekir. Bu kavramlar; birey, toplum, sivil toplum, devlet, iktidar, yönetim, meşruiyet, hükümet, egemenlik, hak, hukuk, yasa, bürokrasi, demokrasi, ve laiklik gibi.

Siyaset felsefesinin temel soruları ise; iktidar kaynağını nereden alır, devletin öğeleri nelerdir, bireyin temel hakları nelerdir gibi soruları konu edinir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.