Siz korsan yayına karşı nasıl bir çözüm üretiyorsunuz?

Korsan yayınlar yasalarla önlenmeye çalışılıyor fakat engel olunamıyor. Siz, korsan yayına karşı nasıl bir çözüm üretiyorsunuz?

Hayatımızda var olan bir gerçektir korsan yayınlar. Birçok noktada korsan olarak satılan kitaplar, filmler yada başka türlü eserleri görmek mümkün. Özellikle son yıllarda internetin yayılması ile birlikte korsan yayınlara ulaşmak çok daha kolay oldu.

Aslında bu bir emek hırsızlığıdır. Kısacası başkasının ürettiği bir ürünü bedel ödemeksizin almak ve kullanmak hırsızlıktan başka birşey değildir. Sonuçta o kitabı yazan kişi veya filmi çeken kişi bir sürü masraf etmiş ve hayatından zaman harcamıştır. Bunca emeğinin karşılığını almak için ise sadece bizlerin bu ürünleri bedeli ile almamızı beklerler. Korsan ürünler arasında müzik albümleri, her türlü lisanslı programlarda yer alır. Netin gelişmesi ve ulaşılabilirliğinin artması ile özellikle müzik, film gibi eserlerde korsana yönelim oldukça artmıştır.

Peki bizler korsan yayına karşı nasıl bir çözüm üretebiliriz?

Yapılması gereken ilk şey bu gibi bir olayla karşılaştığımızda kişiyi konu hakkında uyarmalı ve bilgilendirmeliyiz. Tabi ki kendimizin bu tarz eylemlerden uzak kalmamız gerektiğinden bahsetmiyorum bile. Eser sahibinin haklarını korumak adına alan kişileri, satan kişileri hatta internet üzerinden indirdiğini söyleyenleri uyarmamız gerekir.

Korsan olarak satılan bir ürün gördüğümüzde internetten onun yayıncısını ve telif haklarına sahip olan şirketi kolayca bulabiliriz. Onlara mail yada telefon yolu ile ulaşarak satış yapılan yeri söyleyip şikayet edebiliriz. Başka bir önlem ise korsan ihbar hattı olan https://www.yaybir.org.tr/korsan-ihbar-hatti formunu doldurarak bir şikayet gönderebiliriz.

Bu sayede korsanla mücadele konusunda verilen mücadeleye bir katkı sağlayabiliriz. Unutmayın bu yazı bile bir emek ürünüdür ve başkaları tarafından kopyalanıp paylaşılması korsanla eşdeğerdir. Emek olan herşeyin başkası tarafından izinsiz kullanılması korsan manasına gelir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.