Sizce Anayasa’nın ilk üç maddesinin değiştirilememesinin nedeni nedir ?

Ülkemizin anayasası ilk olarak 1921 yılında hazırlanmış daha sonra ihtiyaçlar gereği 1924, 1961 ve 1982 yıllarında değiştirilerek günümüz anayasası oluşturulmuştur. Anayasamızın her maddesinde değişiklik yapılsa da ilk üç maddesinde kesinlikle değişim olmamıştır.

Peki bu maddeler nelerdir?

-Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.

-Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir.

-Türkiye devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Millî marşı İstiklal Marşı’dır. Başkenti Ankara’dır.

Bu üç maddede ülkemizin yönetim şekli, bayrağı, milli marşı, başkenti gibi önemli fiili unsurlar belirlenmiştir. Toplumun ortak noktası olan bu noktalar bu nedenle anayasada değiştirilmemiştir.

Özellikle ikinci maddede insan hakları, laik yönetim sistemi, hukuksal yapı ve Atatürk Milliyetçiliğine değinilmiştir. Bu nedenle hiçbir değişim yapılmamıştır.

Anayasanın ilk 3 maddesinde değişim yapılması için ülkenin bayrağı, yönetim şekli, başkenti, milli marşı gibi unsurlardan birinin değişmesi gerekmektedir.

Bu ödevi okuyanlar dilerse şu konulara da göz atabilir
Toplumsal yaşamı düzenleyen yasaların önemi hakkında kompozisyon
Sizce, egemenliğin Türk milletinde olmasının demokrasi açısından önemi nedir?

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.