Sizce devlet nelerden gelir elde ediyor?

Sizce devlet nelerden gelir elde ediyor? Bu soruyu cevaplarken devlet-vatandaş ilişkisini göz önünde bulundurunuz. Devletler gelir elde etmek için genel olarak vergi olarak adlandırdığımız gelir kalemlerini kullanırlar. Çeşitli ürünleri alırken yada satarken ürünün bedelinin bir miktarını devlet vergi olarak alır.

Devletlerin elde ettiği gelir kaynaklarından biri de hiç şüphesiz sahip olduğu gayri menkul, maden ve işletmelerdir. Örneğin İstanbul’da bulunan boğaz köprüsü ve otoyollardan geçişlerde belli ücretler öderiz. Bu sayede devletimize bir miktar gelir sağlarız.

İyi bir vatandaş olarak devletimize gelir kaynağı sağlamakla yükümlüyüz. Çünkü devlet elde ettiği gelirler ile vatandaşlarına hizmet eder. Bizler birer vatandaş olarak yolların yapılmasını, çöplerin toplanmasını veya eğitim, sağlık gibi hizmetlerin sunulmasını bekliyorsak devletimize vergi vermeliyiz.

Halktan toplanan vergiler ve ödenekler ile kazanç sağlayan devletimiz bize her türlü hizmeti sunmakla mükelleftir. İşte bu nedenle devlet-vatandaş ilişkisi oldukça önemlidir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.