Sizce, genel seçimlerin yapılmasının nedenleri nelerdir?

Ülkemizde doğal koşullarda her dört yılda bir genel seçimler yapılmaktadır. Genel seçimlerde halk desteklediği siyasi partileri yada bağımsız milletvekili adaylarını oy vererek destekler. Bu seçimler bir demokrasi şenliği olup yönetimin yenilenmesi adına gerekli bir adımdır.

Genel seçimlerde en çok oyu alan parti yeterli çoğunluğu sağlarsa hükümeti kurarak çalışmalarına başlar. Eğer yeterli sayıda millet vekili çıkaramadıysa bu kez başka bir parti ile işbirliği yaparak hükümeti kurabilir. Peki var olan bir yönetim varsa neden seçim yapılarak yeni bir yönetim oluşturuluyor?

  1. Elbetteki yönetimde olan kişilerin uyguladığı politikalar, devletin ve halkın ekonomik durumu, yönetim süresince yapılan uygulamalar bazen halkta olumsuz etkiler yapabilmektedir. Memnun olmayan halkın ihtiyaçlarını karşılamak adına genel seçimler yapılarak yeni yöneticiler tayin edilir.
  2. Eğer genel seçimler yapılmasaydı hep aynı kişi yönetimde kalsaydı padişahlık sistemine geri dönmüş olurduk. Bu nedenle her zaman yönetim yenilenir.
  3. Yönetimde olan partide bunu her zaman ister. Çünkü kadrolarını yenilemek ve daha iyi hizmet etmek için görevinde başarısız / yetersiz gördüğü kişileri değiştirir.
  4. Toplumun ihtiyaçları ancak meclisteki temsilciler ile dile getirilebilir. Bu nedenle memnun olmadığımız temsilciyi seçimlerde değiştirebiliriz.

İşte bu gibi nedenlerden dolayı genel seçimler yapılır ve yönetim yenilenir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.