Sizce İslamda dini sorumluluğun ön şartı niçin akıl sahibi olmaktır?

Dinimiz islama göre Allah’a karşı sorumlu olmak ve dini vecibeleri yerine getirmemiz için akıl sahibi olmamız gerekir. Çünkü İslamiyete göre dini ibadetler ancak aklı yerinde, sağlıklı bireyler üzerine farz kılınmıştır. Bu nedenle çocukların ibadet yapması gerekmez.

Ancak ne zaman çocuk Allah’ı, bir yaratan olduğunu ve islamiyeti idrak etmeye başlar o zaman dini sorumlulukları başlar. Bu nedenle akıl sahibi olmak dini sorumlulukların ön şartıdır. Akli dengesi yerinde olmayan biri bu nedenle Allah’a karşı sorumlu tutulmaz. Çünkü o kişi bir yaratan olduğunu, nasıl ibadet etmesi gerektiğini, doğru ve yanlışı bilemez. Bu nedenle yapmış olduğu hareketlerden dolayı günaha girmez.

İslamiyete göre insanın doğru ve yanlışı bilmesi, kavrayabilmesi ve hayatında bunları uygulaması gerekir. Ancak bu şekilde dini sorumlulukları yerine getirebilir.

Çevremizde hasta yada engelli bir çok insan görmekteyiz. Bu insanların kimi akli yönden kimisi ise fiziksel yönden engelli durumdadır. Bu insanlar dini ibadetlerini yerine getiremiyorlar ve iyi, kötü ayrımını yapamıyorlar. Bizler gibi nefsimizle mücadele edip Allah’a dua etme şansları yok. Ancak bu insanlar Allah katında en yüce kimseler ve cennetine direk kabul edilecek kişilerdir. Çünkü onların bizim gibi kendilerini gösterme, Allah’a ibadet yolunda yarışma şansı yok.

Ama bizler sağlıklı bireyler olarak ibadetlerimizi en iyi şekilde yerine getirip, örnek bir yaşam sürersek Alla gözünde en kıymetli kişiler oluruz. Neden diye soracak olursanız bizler nefsimizle mücadele etmekteyiz. Nefis insan içindeki en büyük şeytandır. Bizi sapkınlığa, aç gözlülüğe ve doyumsuzluğa yönlendirir. Hayatımız boyunca son nefesimize kadar bizimle uğraşır durur.

dua

Dua ederek Allah’a ulaşan kul


Dinimize göre en iyi müslümanlar nefsinle mücadele etmeyi bilen kişilerdir. Çünkü nefis şeytanın ta kendisidir. Yapmamamız gereken bir şeyi yaptığımızda daha çok yapmamızı, nasıl olsa yaptım bir kez daha olsa ne olur gibi şeylerle bizleri kandırır. Ama bizim bünyemizdeki akıl sayesinde biz ona kanmayabiliriz. Aklımız yerinde olduğu için onunla mücadele edebilir ve onu yenebiliriz.

Lafı fazla uzatmadan olayı kısaca özetlemek gerekirse akli dengesi yerinde olan kişiler dini sorumluklar taşırlar. Bu sadece din için değil günlük yaşamda da böyledir. Yasalar bu kişileri asla hapse atmaz sadece tedavi amaçlı hastaneye yatır. Yüce yaratan Allah’ta asla bu kişileri cehennem ateşine atmaz direk cennetine kabul eder.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.