Ödeviniz mi var?

Aramak istediğiniz ödevi lütfen yazınız

Sizce karınca yuvalarının ağızı neden tek bir yöne bakmaktadır?

Dünyanın en küçük ve en hareketli canlı türlerinden biri olan karıncalar yuvalarını hep bir yöne doğru yaparlar. Karınca yuvalarının ağzı nedense hep tek bir yöne bakmaktadır. İşte öğretmenimizde bunun sebebini araştırmamızı istedi. Karıncalar yuvalarını kışın soğuktan korunmak için ağzı güneye bakacak şekilde yaparlar. Bunun sebebi soğuk kış rüzgarlarının kuzey yönünden sert bir şekilde esmesidir.

Karınca yuvasının özellikleri kısa

Karıncalar koloni halinde yaşayan insandan sonra yeryüzündeki en sosyal canlılardır. Onlarında bizler gibi aileleri vardır. Lakin onların aileleri bir hayli büyük. Bir ailede 50’den fazla birey olabilir. Bazı karınca kolonileri vardır ki devasa büyüklüktedir. Örneğin Japonyada yaşayan karınca türleri 45 bin aileden oluşup yaklaşık 100 kilometrelik bir alanda yuvaları vardır.
karınca
Kısaca karınca yuvalarından bahsedelim. Yuvaları kış aylarında suların basmasından korunmak adına U şeklinde tünellerle doludur. Bu tünellerin birçoğu kış aylarında kapatılarak yuvanın su dolması engellenir. Ayrıca ailenin sudan kurtulması için suyun basması durumunda sığınabilecekleri yerler bile mevcuttur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.