Soluk alıp vermenin amacı nedir?

Soluk alıp verme oksijenli solunumun yani nefes almamızın olmazsa olmazlarındandır. Bir canlı yaşamını sürdürmesi için enerjiye ihtiyaç duyar. Enerji ancak solunum ile gerçekleşir.

Nefes aldığımızda vücudumuza oksijen alıp dışarıya karbondioksit veririz ve bunun adı solunumdur. Solunum yaparken aşağıdaki vücut bölümleri görev alır; Burun Yutak Gırtlak Soluk Borusu Akciğer

Burun: Havanın vücudumuza alınmasını sağlayan bir organdır. Aynı zamanda koku almayı sağlar. Burunda bulunan kıllar ise bir hava süzgecidir. Havadaki pisliği yakalamak ve mukus (sümük) ile atmakla görevlidir.

Yutak: Ağız ve burunun hemen arkasında bulunur. Yutak yemeklerin yemek borusuna havanın ise soluk borusuna gitmesinde görevlidir.

Gırtlak: Ses tellerimiz gırtlakta bulunur. Soluk Borusu: Yemek borusunun hemen önündedir. Havanın akciğere iletilmesinde görevlidir.

Akciğer: Göğüs kafesi tarafından dış etkilere karşı korunan akciğer sağ ve sol olmak üzere iki bölümden oluşur. Nemli olan akciğer diyafram ile birlikte çalışarak oksijen alıp karbondioksit vermekle görevlidir. Akciğerler nefes alırken genişler ve nefes verirken ise büzüşür. Nefes alma olayı şöyle gerçekleşir;

Burun veya ağızdan aldığımız hava önce yutağa oradan gırtlağa ve daha sonra soluk borusu aracılığı ile akciğere gider. Burada oksijen karbondioksite dönüştürülerek bu kez tam tersi yolla dışarı verilir. Akciğer-soluk borusu-gırtlak-yutak-ağız yada burun

Nefes Alma ==> Burun—–Yutak—–Gırtlak—–Soluk Borusu—–Akciğer Akciğerlerimiz soluk alma esnasında nasıl çalışır: Soluk alma esnasında: Kaburga da bulunan kaslar yukarı doğru kasılır diyafram düzleşir. Bu olayla birlikte Göğüs kafesi ve akciğer genişler. Akciğer hava ile dolar.

Soluk verme: Kasılı haldeki kaburga kasları gevşer diyafram kubbeleşir. Göğüs kafesi ve akciğer büzüşür akciğer karbondioksiti atar.

Soluk alıp vermenin amacı nedir?

Aç ve susuz günlerce yaşayabilen insanoğlu soluk alıp vermeden yaşayamaz. Soluk aldığımızda akciğerlerden vücuda kan yardımıyla geçen oksijen besinlerin taşınmasını ve kirli ve atık gazların karbondioksit olarak atılmasını sağlar. Solunumun asıl amacı enerji elde etmektir. Oksijen = Enerji

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.