Solunum yolu tıkanmalarında ilk yardım

Solunum yolunun solunumun gerçekleşmesi için gerekli havanın geçmesini engelleyecek biçimde tıkanmasıdır. Kısmi tıkanma ve Tam tıkanma olarak 2 gruba ayrılır.

Kısmi tıkanma: Çok az da olsa hava geçişinin olduğu duruma kısmi tıkanma adı verilir. İlk yardım olarak kişinin öksürmesi söylenir hiç bir müdahale yapılmamalıdır.

Tam tıkanma: Hava girişinin tamamen tıkanması durumuna tam tıkanma denir.
Tam tıkanma durumunda kişi kesinlikle nefes alamaz ellerini boğuluyormuş gibi boynuna götürür, rengi mosmor bir hal alır ve kesinlikle konuşamaz. İlk yardım olarak Heimlich Manevrası olarak bilinen manevra yapılır.

– Hasta ayakta veya oturur pozisyonda olabilir.
– Bilinci açık mı diye kontrol edilir.
– Sırt kısmına iki kürek kemiği arasına 5-7 kez el kaydırılarak vurulur.
– Cismin çıkıp – çıkmadığı ağız içerisinden kontrol edilir.
– Eğer cisim çıkmadıysa, arkadan sarılarak gövdesi kavranır.
– Bir el yumruk yapılarak, başparmak çıkıntısı midenin üst kısmına, göğüs kemiği altına gelecek şekilde yerleştirilir. Diğer el ile yumruk yapılan el kavranır.
Kuvvetle arkaya ve yukarı doğru bastırılır.
– Bu hareket 5-7 kez yabancı cisim çıkıncaya kadar tekrarlanılır.
– Eğer hala çıkmadıysa tekrar Sırt kısmına iki kürek kemiği arasına 5-7 kez el kaydırılarak vurulur.

Kişinin bilincini kaybetmesinden sonra önünüzde 5 dakika gibi kısa bir süre vardır. Kişi düz bir şekilde yere yatırılır. Bir elinizle burun delikleri kapatılarak ağızdan derin bir kurtarıcı nefes verilir.

Bu nefes kişiyi büyük oranda hayatta tutacak olan nefestir. Burada önemli olan kesinlikle panik yapmamaktır. Sakin kalarak belkide bir canı kurtarmış olabilirsiniz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.