Sonbahar kelimesi zihninizde neler çağrıştırıyor?

Sonbahar denilince aslında insanın aklına birçok şey geliyor. Ama en önemlileri herhalde rüzgar, yaprak dökülmesi, yağmur, tohum saçılması, uçuşan yapraklar, kuruyan bitkiler, soğuk hava, kış akıllara gelir. Şimdi bu kelimeler ile birlikte kısa bir hikaye yazalım.

Sonbaharın Gelişi

Mustafa yaz aylarının bitmesi ile birlikte Sonbaharın gelişini kutluyordu. Çünkü o kış mevsimini çok seviyor ve biran önce gelmesini istiyordu. Artık havada sert rüzgarlar esmeye başlamış ağaçların yaprakları tek tek dökülüyordu. Rüzgara kapılan bu yapraklar her yere saçılıyor, yemyeşil olan her şey artık sararıyordu.

Ama Mustafa bu durumdan hiç rahatsız değildi ve biliyordu ki bu doğanın kendini yenilemesi olayıydı. Tohumlarını saçan ağaçlar ve bitkiler İlk baharın gelişi ile birlikte yeniden çevremizi güzelleştirecek yenileri ortaya çıkacaktı. Sonbaharda kuruyan bitkiler aslında gelecekte doğacak bitkilerin tohumlarını çoktan atmışlardı.

Soğuk hava Mustafayı biraz üzse de kışın gelişini hissetmek onu şimdiden mutlu etmişti.

Sonbaharda esen rüzgar

Sonbaharın gelmesiyle birlikte yapraklar rüzgarla dökülür.


Metinde neler anlatılıyor olabilir?

Metinde Sonbaharın gelişi ile mutsuz olan bir çocuğun hikayesi anlatılıyor olabilir. Çünkü çocuk evden dışarıya mutsuz bir şekilde bakıyor. Ya diktiği bir ağaç yapraklarını döküyor yada dışarı çıkamadığı için mutsuz.

Metinde neler anlatılıyormuş?

Sonbahar mevsiminin güzellikleri ve önemi anlatılıyormuş. Meltem Sonbaharı hiç sevmiyormuş fakat annesinin anlattıklarından sonra Sonbaharın önemini anlamış ve onu sevmeye başlamış.

Resimlerde neler gördüğünüzü yazınız?

1. Resim: İlk baharda çocuklar çiçek topluyorlar.
2. Resim: Yaz mevsiminde deniz kenarında oynuyorlar.
3. Sonbahar mevsiminde yapraklar dökülüyor.
4. Kış mevsiminde çocuklar kardan adam yapıyorlar.

Hangilerinden niçin hoşlanmıyorsunuz?

3 ve 4’üncü resimden hoşlanmıyorum. Çünkü sonbahar ve kış mevsimlerini soğuk hava nedeniyle hiç sevmiyorum. Yaz ve bahar aylarında ise sıcak hava beni mutlu ediyor. Dışarıda rahatça oynayabiliyorum.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.