Sonbahar mevsiminde kış için hangi hazırlıklar yapılır?

Sonbahar mevsiminin gelmesi ile birlikte kışın geleceği anlaşılmaktadır. Bu nedenle sonbahar ayında kış için hazırlıklar yapılır. Hani derler ya Perşembenin gelişi Çarşambadan belli olur diye. Aynen öyle işte arkadaşlar. Kışın gelişi sonbahar mevsiminden belli olur.

Peki sonbahar mevsiminde kış için yapılan hazırlıklar nelerdir?

Çatıların temizliği kış için yapılır. Bacalar temizlenir, kiremitler onarılır suların akıp gitmesi için oluklar temizlenir. Aksi halde çatımız suyu akıtamaz ve evimizi sular basar. Gerçi yeni çatı sistemlerinde böyle şeyler pek yapılmıyor ama eski çatısı olan evler halen bunu yapmaktadır.

Özellikle kırsal kesimde kış için kadınlar hamur işleri yaparlar. Bunların başında yufka gelir. İncecik açmış oldukları hamuru ateşte pişirip evin iyi bir kenarına koyarlar. Kış aylarında bunları ise buharla ıslatıp yerler. (çok tatlıdır)

Köylerde kış aylarına hazırlık için odunlar kesilir, hayvanların yemleri depolara istiflenir. Ayrıca kış aylarında yapılamayacağı için ağaçların budaması yapılarak yeni döneme şimdiden hazırlanır.

Belediye ekipleri ise kentsel yerleşim yerlerinde kanalizasyon sistemlerinin bakımlarını yaparlar. Çünkü kış aylarında yoğun yağış meydana gelir ve bunların bir şekilde akıp gitmesi gerekir.

Arkadaşlar sonbahar mevsiminde kış için yaptığımız hazırlıkları sizler için derledik. Eklemek istediklerinizi yorum yaparak ekleyebilirsiniz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.