Sonunda Başardım Etkinlikleri

Hayat Bilgisi SONUNDA BAŞARDIM temasında yer alan etkinlikler, soru ve cevapları bulunuyor. Bu etkinlikte yer alan sorular ve cevaplar şöyle;

Telefonun olmaması hayatınızı nasıl etkilerdi?

Eğer hayatımızda telefon olmasaydı çevremizdeki kişiler ve akrabalarımızla iletişim kurmakta çok zorlanırdık. Çünkü telefon artık günümüzün vazgeçilmez bir iletişim aracı olmuştur. Onun sayesinde istediğimiz kişiyle anında iletişim kurabiliyoruz.

Telefon sayesinde birçok iş yürüyor. Yokluğu dünyadaki ticaretin durmasına bile neden olabilirdi.

Siz büyüdüğünüzde insanlığa hangi alanda hizmet etmek istersiniz? Neden?

Ben büyüdüğümde insanlığa sağlık alanında hizmet etmek istiyorum. Bugün çaresi olmayan kanser gibi bazı hastalıkların tedavisi üzerine çalışıp bu hastalıklara çözüm bulmak istiyorum. Böylece insanlığa çok büyük bir hizmet etmiş olacağımı düşünüyorum.

Bilim, sanat ve spor alanlarında insanlığa hizmet etmiş kişi ile ilgili elde ettiğiniz bilgilerden yararlanarak aşağıdaki soruları cevaplayınız.

nightingale

Hemşireliğin öncüsü Florence Nightingale insanlığa önemli bir hizmet etmiştir.

Araştırdığım kişinin adı soyadı: Florence Nightingale
Doğum yeri ve tarihi: 12 Mayıs 1820 İngiltere
Bu kişiyi seçme nedenim: Sağlık alanında önemli bir hizmet olan hemşireliğin öncüsü olmasıdır.
Çocukluğu ile ilgili bilgiler: Çocukluğunda yazmayı seven, kitaplara ilgi duyan biriymiş. Büyüdüğünde yazarlıkta yapmış.

Seçtiğiniz kişiyi tanıtan, yaptığı hizmetleri ve insanlığa katkısını açıklayan bir metin yazınız

Florence Nightingale aslında bir istatistikçi olmasına rağmen bir savaş sırasında hastalarla ilgilenmesi, diğer hastaların tedavisi için çalışacak hemşirelerin yetiştirilmesi için çalışmış önemli bir isimdir. Hemşirelik mesleğinin ortaya çıkmasını sağlayan ve askerlerle durmadan ilgilenen biri olmuştur. Hatta savaş döneminde lambalı kadın olarak bilinirmiş. Savaş sonrasında onun adına bir hemşirelik okulu kurulmuştur.

Günümüzde birçok şehirde adını taşıyan hastaneler bulunmaktadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.