Sörf tahtaları pamuktan yapılsaydı ne olurdu?

Sörf tahtalarının pamuktan yapılmış olduğunu düşünün yada okul çantalarımızın çelikten yapıldığını hayal edin. Sörf tahtaları bildiğiniz gibi kimyasal maddelerin sıkıştırılması ile yapılmaktadır. Eskiden sörf tahtalarının yapımında bazı ağaç türleri kullanılırdı.

Sörf tahtası kişinin dalga ve su yüzeyinde hareket etmesini sağlayan ve suya batmayan bir yatay tahtadır. Bu tahtaların en önemli özellikleri suyu geçirmemeleri ve yüzeylerinin pürüzsüz, hafif olmasıdır. Bu sayede su üzerinde hareketlerini hızlıca yaparlar.

Eğer sörf tahtaları pamuktan yapılsaydı ne olurdu? Pamuk suyu en çok emen bir bitki türüdür. Pamuklu elbiselerde bu nedenle kısa süreli yağışlarda bile hızla ıslanırlar. Eğer sörf tahtaları da pamuktan yapılsaydı suyu hızla emer ve suyun dibine batardı. Bu nedenle sörf tahtaları görevlerini yerine getiremezlerdi.

Okul çantalarımız çelikten yapılsaydı o zaman onları nasıl taşıyabilirdik ki? Günümüzde çok hafif materyallerden yapılan okul çantaları çelikten olsa herhalde taşımak neredeyse imkansız olurdu. Bugün okula giderken defter ve kitaplarla dolu bir okul çantasını taşımakta bile güçlük çekiyoruz.

Sonuç olarak eşyalar kullanım amaçlarına ve rahatlığına göre çeşitli maddelerden yapılır. Çelikten çanta kimsenin işine yaramayacağı gibi pamuktan sörf tahtasıda kimsenin işine yaramazdı.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.