söz gümüşse sükut altındır kompozisyon

Bazen susmak yani sükut sözden bile daha iyi bir davranıştır. Bu nedenle böyle bir atasözümüz var. Söz gümüşse sükut altındır. Evet gerçekten bazen konuşmalarda birşeyler söylemek oldukça manalı ve gerekli olsa da verilebilecek en güzel cevap susmaktır.

Söylenecek o kadar çok şey varken birine hiçbirşey demez ve sükut ederseniz emin olun daha iyi bir mesaj vermiş olursunuz. Bunun en güzel örneği ise biriyle kavga ettiğinizde karşı tarafın size onca hakaret etmesine karşın siz bir cevap vermezseniz onun çıldırdığını görebilirsiniz. Çünkü susmak altın kadar ağır bir harekettir. O kadar çok manası vardır ki karşı tarafı çok derinden etkiler.
söz gümüş
Zaten söylenen sözler bazen gerekli bazen gereksiz hatta bir o kadarda manasız olabilir. Bu nedenle sözü gümüşe benzeten atalarımız sessizliği sükuneti altına benzetmişlerdir. Bunun nedeni ise sükut etmek herkesin harcı değildir. Birçoğumuz susmayı sessiz kalmayı beceremeyiz. İlla her lafa bir cevabımız vardır, söyleyecek sözümüz hiç bitmez. İşte bu nedenle sükut altın kadar değerlidir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.