Söz ola kese savaşı, söz ola kestire başı bu sözün anlamını kısaca yazınız

Atalarımız ne güzel söylemiş söz ola kese savaşı söz ola kestire başı diye. İnsan söyledikleri ile herşeyi yapmak ve yaptırabilme kabiliyetine sahiptir. İkili ilişkilerimizde iletişim kurmak için cümlelerle konuşuruz. İşte burada konuştuğumuz sözlerin önemine vurgu yapılmıştır.

İnsanlar tarih boyunca savaşmışlar, cenk etmişlerdir. Bu savaşlar hep bir şekilde son bulmuştur. Hayatımızda da birçok kez tartışma içerisinde olup kimi zaman ise mutlu anlara sahip oluruz. Hatta dilin kemiği yok diye bir söz vardır. İnsanlar kimi zaman ne söylediklerini ucunun nereye dayanacağını bilmezler.

İşte bu tip insanlar nedeniyle hep sorunlar yaşanır. Devletler arasında yaşanan savaşlarında temel nedeni iletişim sorunudur. Bireyler sakin bir şekilde tatlı dille konuştuğunda çözülemeyecek sorun yoktur. Ancak ne yazık ki dünyanın her yerinde kötü sözler nedeniyle olaylar yaşanmaktadır.

Söz ola kese savaşı, söz ola kestire başı

Bu bir Osmanlı atasözü olup insanların konuştuklarının bir savaşı bile durdurabileceğini bazı sözlerinin ise onun hayatına mal olabileceğini anlatmaktadır. Bu nedenle bu atasözünü aklımızdan çıkarmayarak konuştuklarımıza dikkat etmeliyiz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.